Vízkőtelenítés
A víz keménységi fokától és a használat gyakoriságától függően minden készüléket időnként vízkőteleníteni kell. Elsősorban a készülék használati utasítása a mérvadó, de szokásos csapvíz és használat mellett a legtöbb gyártó két-három havonta javasolja ennek elvégzését. Az automata gépek általában jelzik, mikor van szükség a vízkőtelenítő program lefutattására, de természetesen ezek a készülékek sem tudják megállapítani, milyen lerakódások vannak az alkatrészeiken, az automatikába egyszerűen be van programozva, hogy bizonyos számú kávé lefőzése után jelezzen.
Hagyományos eszpresszófőzők nem feltétlenül viselkednek egyformán, amikor már vízkőtelenítésre van szükségük. Bemelegedés közben hallható szörcsögő hang, a csepptálcába csepegő víz, a kávéfőzés előtti üres átmosás (csészemelegítés) közben a kifolyó víz viselkedésének változása (fröcskölés, egyenetlen kifolyás), extrém vízkövesedés esetén erősen csökkenő vízmennyiség (a megszokott darálási finomság mellett a kávé jóval lassabban folyik ki, mint általában szokott) mind jelezheti a karbantartás szükségességét.
A vízkőtelenítés elvégzéséhez tartsuk be a használati utasítás előírásait, de szinte minden kávéfőző alapvetően a következő eljárást igényli (legfeljebb apró eltérésekkel). A vízkő leoldásához maga a készülékgyártó és egyéb tisztítószergyártók is készítenek vegyszereket, de a legolcsóbb, legegyszerűbb és leginkább környezetkímélő megoldás a citromsav vagy borkősav használata. Ez közönséges élelmiszerboltokban olcsón beszerezhető (élelmiszerek tartósítására használják általában), de ha nagyon nem találjuk, akkor gyógyszertárakban is kapható.
Ecetet ne használjunk! Ugyan az is oldja a vízkövet, de a tömítéseknek nem tesz igazán jót, és nagyon nehéz elöblíteni, mind a szaga, mind az íze sokáig megmarad a főzőben.
A készülék víztartályába öntsünk langyos vizet, amelyben előzőleg literenként egy evőkanál (30 ml) citromsavat vagy borkősavat oldottunk fel. Vegyük le a szűrőtartót (az ritkán vízkövesedik, de ha igen, külön beáztathatjuk hasonló folyadékba), és eresszük át a folyadék egy részét a készüléken egy megfelelően nagy edénybe. Van készülékgyártó, amelyik rögtön a fél tartály kiürítését javasolja, mások csak 15–20 másodperces működtetést írnak elő. Ezután hagyjuk magára a készüléket 15 percre (ezalatt a citromsav végzi a dolgát), majd ürítsük tovább ugyanígy a tartályt, minden alkalommal pihenni hagyva a készüléket. Az ürítés közben ne felejtsük el a gőzölő kimenetet is megnyitni egy időre, hogy azon is keresztüljusson a tisztítófolyadék.
A citromsavas vízzel történő átmosás után kétszer öblítsük még át a gépet, mindkét alkalommal teljesen feltöltve a tartályt tiszta vízzel, hogy a citromsav utolsó maradványai is távozzanak. Még azt is megtehetjük, hogy a tisztítás után elsőként lefőzött kávét nem fogyasztjuk el, hanem kiöntjük (a citromsav nem mérgező, de a limonádés kávé nem valami finom).
Automata kávéfőzőnél, vagy ha a használati utasítás ettől lényegesen eltérő tisztítási eljárást ír elő, természetesen az ott leírtakat kövessük. Ha bizonytalanok vagyunk a tisztítás szükségességében, inkább gyakrabban tegyük a kelleténél, mint ritkábban, mert a vízkövesedés a leggyakoribb meghibásodási okok közé tartozik, és elhanyagolása költséges javításokhoz vezethet.
Forrás: eszpresszo.com