KezdőlapbelépésregisztrációFórumkosárfacebookyoutube

Tömörítő/Tamper-választás

Több
11 éve 10 hónapja #7 Írta: SiD
SiD válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
[answer author=SiD link=topic=389.msg39654#msg39654 msg=39654][/answer]
ehhez a géphez tuti jó lett volna egy konvex tamper, de nekem soha nem volt.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 10 hónapja - 11 éve 10 hónapja #8 Írta: thirdcrack
thirdcrack válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
[answer author=blaze link=topic=389.msg39653#msg39653 msg=39653][/answer]

Ja, ja világos, h mire lett kitalálva. De jól is működnek? Hogy értsd: jól működnek egy olyan ember kezében, aki már tud tömöríteni? Van hozzáadott értéke az említett esetben? Pl. tisztába tudnám tenni tamperelés közben a kislányomat, ha ilyet használnék? Azaz tökéletesen tömörít-e, ha a nyomásra magára nem figyelek oda? Mi capisce?

Még soha nem használtam.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 10 hónapja #9 Írta: SiD
SiD válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
[answer author=thirdcrack link=topic=389.msg39658#msg39658 msg=39658][/answer]
szerintem Blaze is azt fogja írni, amit én, hogy a baristák által annyira megvetett rugós tamper egy pontosan méretezett talppal sokkal konzisztensebb eredményt ad.
tehát, ha az adagolásod pontos és az őrlemény eloszlatásod is egyenletes, akkor a rugós tamper egy állandó értéket ad és a félretömörítés esélye is szinte nulla, míg a hagyományos tamperrel még a profi baristák is gyakran féloldalasan tömörítenek.

a sznobizmus szele néha engem is megérint (pl. nagyon tetszik a Cafelat Pillar tamper), plusz valóban jó érzés dolgozni (jó kézbe fogni) mondjuk egy jó egyensúlyú Luigi-féle tamperrel, de ha a konzisztencia a lényeg (pl. kávéteszt), akkor megmaradok a rugós Casadio tampernél.

ezzel kicsit eltértem a témától (azaz mégsem, mert a topik címe tamper választás), de ahogy Blaze is leírta a domború tampernek valószínűleg nem sok haszna van.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 10 hónapja #10 Írta: blaze
blaze válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
[answer author=SiD link=topic=389.msg39661#msg39661 msg=39661][/answer]
Nagyon jól leírtad : köszi.

Pontosan. Ez az előnye + nálam ugye a tesztelésekhez is konstans eredményt ad hozzá a tömörítés mindig egyenletes.

A konvex tamper nem tudom jó-e vagy nem, amikor használom olyan szép a lefolyás mint máskor, szóval rosszanak nem rossz - a kávé íze nem lesz tőle 12 éve whiskey azért  ::tan::

Gaggia Baby PID, Niche Zero "Midnight Black"

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 10 hónapja #11 Írta: gsa
gsa válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
Nekem is van pont iyen konvex tamperem, igaz Kínából jött :)
Összességében, valamivel rosszabb eredményt adott mint a sík, úgyhogy nem is használom. Mondjuk egyébként is túl nehéznek, rossz súlyeloszlásúnak tartom.

Sokáig úgy tömörítettem, hogy próbáltam minél merőlegesebben nyomni a tampert ( a nagykönyv szerint )
Azután láttam a Youtubon barista bajnokokat olyan félretömörítésekkel, hogy egyszer csak leesett ::hmm::
A merőleges tömörítés csak akkor ad tökéletes eredményt, ha az őrlemény eloszlása is tökéletesen egyenletes, ez pedig ritkán jön össze, az én esetemben egész biztosan...
Így a legtöbb esetben "érzésre" az "egyenetlenség után megyek" a tamperrel, tehát a kevesebb mennyiség felé döntöm a tampert.
( Valójában ez sokkal lényegesebb mint a nyomóerő szvsz. Persze elsődlegesen nyilván törekszem a tökéletes eloszlatásra.)

Itt jön a képbe az igazán jó súlyeloszlású tamper.

Sokáig gyötrődtem a Cafelat Royal kifizetése előtt, de most is azt gondolom, hogy érdemes volt megvenni, nagyon eltalált darab, legalábbis én így érzem.
Mellékletek:

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
11 éve 10 hónapja #12 Írta: paljoc
paljoc válaszolt a következő témában: Re: Tömörítő/Tamper-választás
[answer author=gsa link=topic=389.msg39667#msg39667 msg=39667][/answer]
Annak idején sokat beszélgettem erről Andrew7 topic társsal, aki szintén azt vallotta, felesleges a rugós tömörítő, pont az ilyen okok miatt amit írtál. Jobb, ha a barista keze direkt kapcsolatban van az őrleménnyel, "érzi az őrleményt".
Én azt gondolom, hogy pl. kezdőknél, vagy olyan helyen ahogy nagyon gyorsan kell, szinte kapkodva eszpresszót készíteni, ott segítség lehet, de ahol már "művészi szinten" /most nem jut eszembe jobb kifejezés/ készül a kávé, ott akár hátránnyá is válhat.
/de ez csak az én elméletem, gyakorlati tapasztalatom nincs, mert nem rendelkezem ilyen eszközzel/

Catler ES9010 Dual Boiler-AeroPress-Iwaki Cold drip-Mazzer Super Jolly-Catler CG 8030 Smart Grinder Pro-Gene Café roaster

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Oldalmegjelenítési idő: 0.364 másodperc