Pár levélváltást követően egyszer csak csörgött a telefonom, Szilágyi úr, az Expolygon tulajdonosa hívott: „Gratzl úr, tegnap este hazaértem Olaszországból, hoztam Önnek egy gépet, ha gondolja, jöhet érte.”. Én pedig gondoltam. Másnap reggel ott kezdtem a napot. A „magán” szállításnak köszönhetően, sérülésmentes volt a készülék (sajnos sokan panaszkodnak külföldön, hogy sérülten érkezik hozzájuk a gép).
Az R-58 technikai jellemzői:
- rozsdamentes acél géptest, masszív felépítés
- E-61-es fej
- manuális, karos nyitású rendszer
- két, egymástól teljesen független, szigetelt réz kazán (kávékazán: 0,58 l, gőzkazán: 1,7 l), külön vezérelhető fűtéssel (egyenként 1400 wattos fűtőszállal)
- 2 manométer, gőz illetve pumpa nyomás visszajelzésére
- kábellel csatlakoztatható PID vezérlő
- nyomásfokozós szivattyú, ennek köszönhetően csendes és megbízható működés
- „Hideg tapintású” gőz- és vízkar
- 2,5 literes víztartály vagy vízhálózatra kötési lehetőség
- méretek: SZ-Mé-Ma 31 cm x 44 cm x 41 cm
- súly: 29 kg
Kicsomagolás: Karácsony van! Legalábbis nekem olyan érzésem volt – eltekintve a gép felcipelésétől a harmadik emeletre. A dobozt kibontva a következő látvány fogadott.
Nagy dobozban kisebb doboz.
Ennek tartalma az összes kiegészítő, ami pontosan:
- két 58 mm-es szűrőtartó kar, szimpla illetve dupla kifolyóval
- szimpla illetve dupla szűrő
- csepptálca
- fém csészemelegítő keret
- vakszűrő
- PID vezérlője és soros kábel a csatlakoztatáshoz
- 2 lyukú gőzcső vég, 1,2 mm-es furattal
- felsőszűrő tisztító kefe
- alumínium tamper
- Rocket emblémás mikroszálas törlőkendő
- kézikönyv
- Dvd, mely tartalmazza a kézikönyvet és bemutató videót a gép használatához és a karbantartásához
Tovább haladva előbukkan maga a gép, tetején egy nyomtatott lap, ami több nyelven tartalmazza a gyárilag beállított értékeket.
Gép beüzemelése: nagyon egyszerű folyamat, aki még nem csinált ilyet, a kézikönyv alapján könnyedén veheti az akadályt.
Beüzemelés folyamata a következő:
- 1. helyére kerül a csepptálca
- 2. víztartály (gyári beállításként ez szerepel) feltöltése
- 3. edényt gőzcsap alá helyezni, csap kinyitása
- 4. bekapcsolás
Amennyiben jól végeztük dolgunkat, hallani, ahogy a szivattyú feltölti mindkét kazánt.
5. gőzcsap elzár
6. ha a gőznyomás eléri 0,6 bar körüli értéket, gőzcsapot megnyitjuk, így visszaesik az érték
7. kicsivel később megismételjük ugyan ezt
8. kiengedünk kb fél liternyi vizet a fejen keresztül
Gépünk készen áll a használatra. De mielőtt elkezdenénk, kicsit álljunk meg és gyönyörködjünk! A pultunkon egy olyan remekművet találunk, ami innentől kezdve a konyha dísze lehet. Csillogó fém felületek, robosztus felépítés, de összességében mégis kisebb és kecsesebb, mint amire számít az ember. Látszik, hogy minőségi berendezéssel van dolgunk. A csepptálca két rezgéscsillapító műanyag sínen csúszik a helyére, ahol mágnes húzza be. A két nagy kerek manométer látványa tökéletesen beleillik az összképbe. A gőzcsap gombján nagy „R” betű, valamint kis táblán az írás is mutatja, hogy kivel is van dolgunk. Csészemelegítő kerete fém, így ha ez is a helyére kerül, mintha a koronát tennénk fel.
Pár szó a PID-ről: a Rocket cég vezetői, több interjúban is elmondták, hogy nem hajlandóak elrontani a gép klasszikus megjelenését egy digitális kijelzővel az előlapon. Ennek szellemében egyedi megoldással rukkoltak elő, miszerint régi telefonzsinórra hajazó kábellel csatlakoztatható vezérléssel látták el a gépet. Ezzel két legyet ütöttek egy csapásra, miszerint a design is klasszikus és a melegtől is távol van a vezérlő. Gyakorlatban a következő képen néz ki: csatlakoztatjuk a PID-et, gép bekapcsol. Kék háttérvilágítással megjelenik az alapképernyő, ahol a kávékazán aktuális hőmérsékletét látjuk. Amennyiben 5 másodpercig nyomva tarjuk az „ok” gombot, a következő beállítási lehetőségeket találjuk: kijelző nyelve, hőmérséklet mértékegység (C vagy F), vízvételi lehetőség (tartály vagy hálózat), gőzbojler be- és kikapcsolás, kávékazán hőmérséklet, gőzkazán hőmérséklet. Ebből ki is derül, hogy ez az eszköz többet nyújt, mint egy normál PID. A hőmérséklet fokonként változtatható, 95 és 115 közötti intervallumban. A gyorsreagálású szenzorkábel a bojlerben lévő vízben van, így közvetlenül annak hőmérsékletét mérjük és állítjuk. A gyárban az úgynevezett SCASE karba épített hőmérséklet mérésre fejlesztett eszközt (Barista Világbajnokságon a gépek beállítása is ennek segítségével történik) használták a tesztek során, melynek eredménye az alábbi táblázat.
A tábla alapján tudjuk, hogy mi lesz a fejen kilépő víz hőmérséklete, ami a kávépogácsát éri. Ennek köszönhetően, akár fokonként próbálhatjuk végig kedvenc kávéinkat. Természetesen érdemes egy adott rutint kialakítani és követni, hogy a fej hűtési képessége és a többi tényező a lehető legegyformább legyen, így csak a hőmérséklet váltása jelentkezzen a folyamatban.
Használat: gyári videókban sokat emlegetik az 5 perc alatt történő üzemkészre melegedést. Ez valóban igaz a beállított víz hőmérsékletére. A kb. 4 kg súlyú E-61-es fej fűtését a kávébojlerben lévő víz cirkuláltatásával biztosítják, ami megközelítőleg 35-40 perc alatt teszi megfelelően meleggé azt. Itt adja le a beállítás alapján várható hőmérsékletet. Első időben folyamatosan csatlakoztatva hagytam a PID-et, így követtem nyomon a csapoláskor jelentkező hőmérsékletváltozásokat. Normál 25-30 másodperces csapoláskor kb. 4-5 fokot esik a bojlerben lévő víz hőmérséklete. Ezzel kapcsolatban volt egy levélváltásom Andrew Meo Rocket vezetővel (pozitív meglepetés, a termék eladása után is korrektül bánnak a vásárlóval), aki elmondta, hogy ez teljesen természetes jelenség, hiszen friss víz lép a kazánba, míg a fejen ez maximum 1 fokon belüli ingadozást jelent. Ez a hőstabilitás remekül tapasztalható használat közben, kávé hőmérséklet miatti szőkülésével nem is lehet találkozni. A fej felépítéséből adódóan lehetőségünk van előáztatásra, melyet a kar első kattanásig (kb 45 fokos szögben) történő emelésével indíthatunk. Ha a kart tovább emeljük, benyomja az előlapon található kis pöcköt, amelynek hatására beindul a vízpumpa. Ez nagyon szépen, egyenletesen és halkan teszi a dolgát. Ha az előkészületeket jól végeztük, megfelelő a szűrőben lévő őrlemény finomsága, mennyisége és a tömörítés, akkor a manométer mutatója 9-10 bar közötti zöld sávban áll meg. Innentől kezdve csak rajtunk múlik, hogy mit hozunk ki a kávékból.
A gép másik erősségét tejes italok készítésénél tapasztaljuk meg. Mivel szeparált bojlerekről van szó, így egyszerre tudunk kávét készíteni és tejet habosítani. Az R-58 gőze erős, száraz és a gép tökéletes összehangolásának köszönhetően a végeredmény olyan, mint amit a legjobb kávézókban kóstolhatunk. A gyári beállított érték alapján 1,2 bar körül kapcsol ki a fűtés. A gőzcsap rövid úton jár, teljes megnyitásánál sem esik lejjebb a nyomás 0,8 bar alá, így a gőzölés végéig rendelkezésünkre áll a kellő erő. Ha a kezelő megfelelő tapasztalattal rendelkezik, nem tud hibázni. Selymes, lágy mikrohab a végeredmény, ami még a legkényesebb „vendégünknek” is elnyeri a tetszését és latte art öntésekhez is tökéletes. A gyárból két gőzcső véggel érkezik a gép, mindkettő 2 lyukú, egyik 1,5 a másik 1,2 milliméteres furatokkal. Nekem a másfeles vált be, ez még finomabb, lágyabb és egységesebb eredményt ad, mint a másik. A gőzcső „hideg tapintású”, ami annyit jelent gyakorlatban, hogy ha hozzáérünk pár másodpercig, nem éget meg. A vég természetesen forró, így azzal nem árt vigyázni. Gömbfejes csatlakoztatásnak köszönhetően, a kart minden irányban tudjuk mozgatni, így gőzöléshez könnyen megtalálhatjuk a nekünk megfelelő pozíciót.
Összefoglalás: az elmúlt két hónap tükrében bátran tudom kijelenteni, hogy nagyon jó döntés volt az R-58 megvásárlása. Itthonra elképzelni sem tudnék megfelelőbb, minden igény kielégítő gépet. A pontos beállíthatóságnak köszönhetően a kávék új arcukat mutatták meg. A fentiek mind a pozitívumokról szóltak, negatívumot nem nagyon tudok mondani. Talán egyet, a csepptálca kicsit lehetne hosszabb. A gép ára sem előny, de ez még mindig jóval a külföldi eladási árak alatt van. A minőségi alkatrészeknek és a gondos, kézzel történő összeszerelésnek köszönhetően sok jó kávéval fog még megajándékozni az évek során.
A Rocket R-58-at az Expolygon Kft. forgalmazza, a termék ára: bruttó 533.400 Ft.