Az idei csapadékmennyiség és napsütéses órák száma, pont megfelelő volt a legtöbb kávérégióban így Yirgacheffében és Gujiban is. Sok 90 pont feletti kávéremekre számítunk az idei évben. Több kísérleti programot is támogattunk, hogy izgalmas fermentációs kávékat is kóstolhasson a hazai közönség.
A kávétermelésben a gedeo népcsoport a legjártasabb. Nélkülük elképzelhetetlen lenne a kávétermelés a déli videékeken. Ők ilyenkor ünneplik az új évüket, nem véletlenül a kávészüret végére esik a Gedeo új év.
De hogy néz ki a kávé útja, farmertől a pörkölőig?
Amikor a kávé cseresznyék elérik a mély piros érett állapotukat, a farmerek, családjukkal, de néha külső segítség bevonásával kosarakba, zsákokba gyűjtik a gyümölcsöket. Innentől 24 órájuk van, hogy a kávét eljuttassák a legközelebbi feldolgozó állomásra, ahol a kávé súlya és homogenitása alapján kapnak fizetséget, illetve egy prémium kártyát, amelyet pénzre tudnak váltani később a kávé minősége alapján.

Mivel a kávé a legvadabb legmeredekebb hegyoldalakban érzi a legjobban magát, sokszor lovak szamarak, motorok és autók bevonásával jut el a kávé a feldolgozóállomásra.

A feldolgozó állomáson több féle módszerrel állnak neki a kávé feldolgozásának/fermentálásának a fermentálás lehet aerob vagy anaerob ezeken belül is rengeteg eltérő módszert használnak ma már Etiópiában is. A feldolgozás lehet száraz vagy mosott. Illetve ismert még élesztős és honey eljárás is. Ezekről most nem írnék bővebben, de akit érdekel annak ajánlanám oldalunkon és youtube-csatornánkon fellelhető anyagokat.

De lássunk egy egyszerű mosott eljárást:
a kávét a szürettől számított 24 órán belül bekerül egy hántoló gépbe, amely eltávolítja a kávégyümölcs héját. A gyümölcshússal borított kávébabok bekerülnek jól elkülönített mosótankokba, amelyben általában 72 órát állnak (ez módosulhat az időjárás függvényében). A mosótankban a kávébabok és a gyümölcshús együtt fermentálódik, itt ér át a gyümölcsben rejlő ízanyag a kávébabba. Azok a szemek amelyek a víz tetejére emelkednek hibásak és így kikerülnek a rendszerből.

72 óra elteltével leeresztik a kávét egy mosó csatornába. Ebben a csatornában kézi mozgatással eltávolítják a maradék gyümölcshúst a kávébabokról.

A megtisztított kávébabokat, afrikai bambuszágyakra helyezik, ahol hagyják kiszáradni. A bambuszágyak mind be vannak sorszámozva, hogy továbbra is követhető legyen, mely kávé mely gazdaságról érkezett. Ez még nem a végleges állapota a nyerskávénak, ezt úgy hívják pergamen kávé. A pergamen még egy roppanós héj, amely a nyers kávét védi, ezt majd közvetlenül az export előtt fogják roppantással eltávolítani.

A pergamen kávét megjelölt zsákokba helyezik. A zsákokat leplombált teherautókra teszik és így jutnak el a fővárosba Addis Abebába a szortírozó üzembe.
A szortírozó üzemben, először eltávolítják a pergamenborítást a mosott kávékról, majd gépekkel szortírozzák méret, sűrűség és szín szerint. A teljesen homogén méretű, színű, és sűrűségő szemeket 60 vagy 30 kilós zsákokba teszik. Egy utolsó ellenőrzés után ezek a zsákok felkerülnek egy repülőre vagy egy konténerhajóra, hogy eljussanak hozzánk, a Budapesti raktárunkba. A raktárból újabb mintákat küldünk ki a pörkölőmestereknek, akik megbizonyosodnak róla, hogy a megfelelő kávé érkezett meg.
Ezután a kávét eljuttatjuk a pörkölőmestereknek akik izlésük szerint pörkölik a kávét és adják át baristáknak akik a megfelelő módszerrel és gondos odafigyeléssel készítik el azt a csodás csésze kávét amelyért minden nap visszatértek kedvenc kávézótokba.