

Mivel Blaze már lecserélte a Compak K6 darálóját egy ilyenre, és szinte folyamatosan csak dicséri, elhatároztam, hogy kerítek egyet, és alapos vallatásnak vetem alá. Szerencsére a kívánság nyitott fülekre talált Hajcsunk Tibornál a Mahlkönig magyarországi disztribútoránál, és hamarosan a kávépulton üdvözölhettem a kicsikét.

Nézzük először, hogy mit is kínál nekünk a Mahlkönig Vario marketing szinten.
A német Mahlkönig nem csak nevében az „őrlők királya”. A céget 1924-ben alapították Hamburgban. Kezdetben elektromos motorok gyártásával foglalkoztak, majd hamarosan áttértek a különböző gépek előállítására: kukorica-, gabona-, fűszer- és kávé-őrlők, húsdarálók valamint színkeverő gépek egyaránt készültek a gyárban. 1960-tól a cég a kávéőrlőkre koncentrál, így napjainkra már ezek teszik ki a Mahlkönig termékcsalád 90%-át. A németországi kutatás-fejlesztés és gyártás garantálja a minőséget. Aki nem tudná a Mahlkönig lett a Barista Világbajnokság hivatalos őrlője is.
Műszaki specifikáció:
A Varióban 54 mm-es kerámia őrlőtárcsák a minimális melegedés és aromaveszteség kiküszöbölésére, ráadásul a kerámia őrlőtárcsák nagyon tartósak
- Hajtószíjas motor, a csendes működés érdekében (hogy hajnalban ne mi ébresszük a szomszédokat)
- Kompakt, stabil, könnyen tisztítható kialakítás
- Széles állítási spektrum (a french presstől az eszpresszóig)
- Több mint 200 különböző variációban, egyszerűen beállítható őrlemény finomság
- Egyedi, könnyen követhető finomságállítási rendszer
- Folyadékkristályos kijelző
- Tizedmásodperc pontossággal programozható időkapcsoló
- 3 variálható adagolási program
- 220 g őrleménytároló, ha egyszerre nagyobb mennyiséget szeretnénk őrölni
- „Auto Sleep" funkció, azaz programozható, hogy az őrlő hány perc után kapcsoljon ki automatikusan ha nem használjuk
Látszik, hogy komolyan is gondolták a koncepciót, mert ötletes cserélhető tartókat használhatunk, annak függvényében, hogy mire is szeretnénk éppen használni. Az eszpresszónak szűrőtartókar tartót, míg az egyéb őrleményhez pedig egy tároló edényt tudunk bepattintani.
Az, hogy mennyire praktikus a szűrőtartókar tartó, lehet rajta vitázni, de az 58-as ipari karhoz valószínűleg tökéletes, nálam a Pavonijét nem tartotta meg. Különben is jobban szeretek shotos pohárba darálni, mert így nem megy semmi sem mellé. A tároló doboz viszont tökéletes, patentül illeszkedik, és egy gramm kávé sem szóródik mellé.
A cikk még nem ért véget, kérjük lapozzon...
Kezelés

Nagyon fontos, hogy a durvábbról finomabb beállítást kizárólag bekapcsolt motorral tegyük, különben meghibásodhat a daráló.
A daráló meglepően gyors, simán hozza a Mazzer Super Jolly sebességét. Hangra is nagyon barátságos, csendesnek nevezhető. Ami azonban a legjobb dolog, hogy a speciális kialakítás révén szinte semennyi őrlemény sem marad a darálóban. Azt gondoltam, hogy ez csak marketing szöveg, de NEM, valóban szuper. A modifikált Mazzer Super Jollynál külön varázslatot kell alkalmaznom, hogy ne maradjon benne őrlemény (kikotorni az őrleménykamrát, majd újra ráindítani, majd újra kisöpörni).
Mahlkönig Vario hang teszt:
Az őrlemény minősége nagyon jó, rögösödés minimális. Az őrleményből készült kávét kóstolva ízre sem marad el a Mazzertől, talán egy picit más, de nagyon rendben van. A lenti képen sorrendben a következő őrlemények láthatók: Hario Mini Mill, Mazzer Super Jolly, Mahlkönig Vario. Nem tudom, hogy kép mennyire adja vissza, de megvizsgálva szemre és tapintásra a Mazzer és a Mahlkönig nagyjából azonos, míg a Hario nem ad olyan egységes őrleményt, de eléggé megközelíti. Meg kell mondjam hogy, nagyon pozitívak az első benyomások.
A cikk még nem ért véget, kérjük lapozzon...
Az első hideg zuhany akkor ért, amikor a beállító csúszkát feltoltam az eszpresszó legfelső beállításába, míg a mikro (bal oldali csúszka) beállítást középen hagytam. Olyan tökéletesen befullasztotta a gépem, hogy öröm volt nézni. Jó hír az, hogy így meggyőződhettem róla, hogy képes török kávéhoz szükséges porfinomságú őrlemény előállítására is. Azért a jól követhető skálázásnak köszönhetően viszonylag gyorsan megtaláltam az ideális beállítást felülről a második pozícióban. Onnantól már csak a mikro csúszkát kellett használni, és tökéletesen, gyorsan, egyszerűen be lehetett állítani a Variót. Nálam a filteres és French Press kávékészítésnél is inkább a megadott jelzéseknél a durvább irány volt az ideális, de ezt mindenki könnyen ki tudja kísérletezni saját gépének (technikájának) megfelelően.
Én ugyan adagonként őrlök, manuális módban, de lehetőség van három őrlési idő beprogramozására is, ha valaki igényelné. El kell ismernem, hogy a Mahlkönig Vario tényleg nagyon könnyen, egyszerűen kezelhető kávédaráló, jól átgondolt beállítási kezelőszervekkel. A legdurvább beállításról eszpresszóra visszaállva is tökéletesen hozta az előzőleg beállított őrleményfinomságot (néhány külföldi fórumon írták, hogy ez nem minden esetben valósul meg tökéletesen, de azok vagy régebbi szériák voltak, vagy a Mahlkönig közben orvosolta a problémát, én minden esetre nem tapasztaltam ilyet).
A tesztidőszak alatt nagyon megkedveltem a Variót, olyannyira, hogy szinte elfeledkeztem a Mazzeremről. Úgy gondolom, hogy ideális választás lehet annak, aki belekóstol az eszpresszón túli világba is, bár Blaze nagy megelégedéssel használja kizárólag „csak” eszpresszóra. Csendes, gyors, könnyen állítható, nagyon jó őrlemény minőségű. Kell ennél több?
Hogy mennyire lesz tartós, nehéz lenne megjósolni, de az eddigi benyomások alapján bizakodhatunk. Egyedüli „negatívumként” az árcédulát tudnám felhozni, sajnos a minőségnek ára van. Akit ez nem rettent el, annak ajánlom, hogy kávédaráló beszerzés előtt mindenképpen vegye figyelembe a Mahlkönig Variót!
Egy kis olvasnivaló:
CoffeeGeek Baratza kávédarálók összehasonlítása (Egyes területeken a Mahlkönig Baratza néven fut)
A Mahlkönig hivatalos weboldala
Bemutató videók:
Mahlkönig Vario bemutató: